15 Mart 2014 Cumartesi

Sándor Márai - (Embers)

"It would be good to know wether such thing as friendship actually exists. I do not mean the opportunistic pleasure that two people experience in encountering each other when they share the same tasks or needs. None of that is friendship. Sometimes I almost believe it is the most powerful bond in life and consequently the rarest. What is its basis? Sympathy? Or something else? Perhaps buried deep in every relationship between two people is some tiny spark of erotic attraction.

Friendship, of course, is quite different from the affairs of those driven by morbid impulses to satisfy themselves in some fashion with others of the same sex. The eros of friendship has no need of the body. That would be more of a disturbance than an arousal. And yet, it is eros all the same."

Sándor Márai - (Embers)

"Arkadaşlık diye bir şeyin gerçekten var olup olmadığını bilmek iyi olurdu. Artık yaşamlarının bir döneminde, belirli konularda aynı şekilde düşündükleri, benzer ağız tatlarına ve benzer ihtiyaçlara sahip oldukları için şans eseri karşılaşan insanların varlığına inanmıyorum. Bunlar arkadaşlık değildir. Ara sıra bunun hayattaki en güçlü bağ olduğunu ve bu nedenle de çok az rastlandığını düşünüyorum. Peki arkadaşlığın temelinde ne vardır? Sempati mi? Veya daha farklı bir şey? Belki de insanlar arasındaki ilişkilerin derinlerinde bir tutam Eros vardır.

Arkadaşlık, hemcinsleriyle birlikte bir çeşit haz arayan ve bunun için hastalıklı bir biçimde arzu duyan insanların ele geçirdikleri fırsatlardan çok farklı bir şeydir elbette. Arkadaşlığın Eros'u vücutlara ihtiyaç duymaz. Vücutlar, heyecan vermek yerine rahatsızlık verecektir. İşte bu da Eros'tur."

Sandor Marai - (Yürek Yangını)


Japan, photo by Burt Glinn

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder